Sport, recreatie, cultuur en welzijn
Het sport- en verenigingsleven spelen een cruciale rol in de sociale cohesie van de stad. Het is een bindend element tussen de verschillende inwoners. De breedtesport in Spijkenisse bestaat uit vele sportverenigingen en sportinstellingen met een grote diversiteit in aanbod. Sportaccommodaties moeten voldoen aan de eisen van deze tijd en vergen structurele investeringen.
De kosten kunnen beheersbaar gehouden worden door te streven naar een optimaal aantal multifunctionele accommodaties in plaats van de vele afzonderlijke sportcomplexen. Moderne sportcentra leveren voordelen op in het beheer en de exploitatie.
► De LPF wil meer multifunctionele sportaccommodaties en minder afzonderlijke sportcomplexen.
De ondersteuning van de binnensport(verenigingen) dient in balans gebracht te worden met de facilitering van de buitensport(verenigingen). Er moet op creatieve wijze gezocht worden naar extra financiële armslag voor de binnensport(verenigingen). Sportfaciliteiten en voorzieningen dienen toegankelijk te zijn voor alle mensen, ook qua financiën. Naast sport in verenigingsverband dient er ook voldoende aandacht te zijn voor de ongeorganiseerde sport. Door in samenspraak met burgers en direct omwonenden meer sport- en speelpleinen aan te leggen, kan op wijk- en buurtniveau de ongeorganiseerde sport en beweging gedijen. Op die manier kunnen jong en oud eventueel de weg vinden naar de georganiseerde sport. Het is wel belangrijk dat bewoners rondom sport- en speelpleinen hun woonplezier moeten kunnen behouden. Naast plezier en ontspanning is sport en bewegen een belangrijk middel om te werken aan gezondheid, weerbaarheid en waarden en normen.
► De LPF wil in samenspraak met inwoners meer sport- en speelpleinen.
Toerisme, recreatie en cultuur zijn onderwerpen waar de gemeenten op Voorne-Putten elkaar goed in kunnen aanvullen en bij uitstek elkaar ook nodig hebben. Alle gemeenten leggen verschillende toeristische, recreatieve en culturele accenten, waarmee op eilandniveau een compleet en aantrekkelijker palet kan worden geboden. Om alle belangen en producten zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen en integraal te behandelen, is het belangrijk dat Spijkenisse blijft meedoen en optimaal participeert in de gemeenschappelijke regelingen voor het Koepelschap Buitenstedelijk Groen en het Recreatieschap Voorne-Putten-Rozenburg, het Convenant Stimulering Toerisme VPR 2008–2011 alsmede de Intergemeentelijke Samenwerking Voorne-Putten (ISVP). Middels het Masterplan Toerisme en Recreatie en het Convenant Stimulering Toerisme zijn er al instrumenten beschikbaar voor een duurzame samenwerking op eilandniveau. De inwoner van Voorne-Putten als (lokale) toerist dient centraler te staan in toekomstig beleid en uitvoering.
Wijkcentra dienen nieuwe impulsen te krijgen waardoor een groter bereik onder de bevolking wordt bewerkstelligd. Activiteiten van buurt- en wijkgroepen moeten meer worden ondersteund en bevorderd. Dit betekent onder andere meer sociaal-culturele activiteiten.
Ook de bewonersorganisaties moeten actiever gefaciliteerd worden om hun goede werk nog beter te kunnen verrichten. Ook in het kader van het ontwikkelen van de ‘Civil Society’, die de Wmo voorstaat, zal de inbreng van buurtverengingen moeten worden geïntensiveerd. Zij zijn tenslotte de bindende factor in vele wijken en buurten.
► De LPF wil meer subsidie voor wijkcentra, buurthuizen, bewonersorganisaties, buurtverenigingen en jongerencentra.
Het sociaal cultureel werk in Spijkenisse draait op vrijwilligers, zowel wat betreft de bestuursleden van de wijkgroepen als de begeleiders van de activiteiten die de wijkgroepen aanbieden en ontplooien. De aanwas van vrijwilligers, bestuursleden en activiteitenbegeleiders is een knelpunt. De inzet van maatschappelijke stages kan de capaciteitsproblematiek in het buurt- en welzijnswerk verlichten.
► De LPF wil structureel maatschappelijke stages in wijk- en buurtcentra.
De vergrijzing heeft gevolgen voor het vrijwilligerswerk in het algemeen en voor het sociaal cultureel werk. Als aan toekomstige activiteiten vooral door ouderen wordt deelgenomen, wordt het een uitdaging het sociaal cultureel werk voor alle leeftijdsgroepen aantrekkelijk te houden. Daarnaast mag sociaal cultureel werk geen duplicaat van ouderenwerk worden.
► De LPF wil meer bekendheid geven aan de programmering van de wijk- en buurtcentra.






